Delaware Sports Zone

By- Sean Greene
wp180206

   State Player of the Year candidate Nah’Shon Hyland highlights a strong group named to the 2018 Blue Hen All-Conference Basketball Teams.

   Five different schools put a player on the Flight A First-Team, with St. Georges’ Hyland being joined by William Penn’s Jordan Harding, Delcastle’s Darien Spurlock, Appoquinimink’s Kamal Yellowdy, and William Penn’s Gerrad Wall. William Penn’s Steve Christiansen was named Coach of the Year.

   Mount Pleasant and Howard each had two of the six players on the Flight B top squad, with Fah’Mir Ali and Doug Sneh representing the Green Knights, and LaMar Woody and Shawn Bowman making it from Howard.  They were joined by A.I. duPont’s Nisir Comeger and Glasgow’s Mark Bradshaw. Mount Pleasant’s Lisa Sullivan was named Coach of the Year.

   Concord’s Zhan’e Snow is part of a talented Flight A Girls squad, with Appoquinimink’s Sha’nia Davis, Hodgson’s Kayla Braxton-Young and Janaiah Perkins-Jackson, plus St. Georges’ Amber Washington. Hodgson’s Chris Jones earned the Coach of the Year honor.

   Howard put three players on the Flight B First Team.  Na’leigh Wright, Ronnasia Blatch-Huggins, and Kayla Rouse were joined by Mount Pleasant’s Zaria Newson and Dickinson’s Lynnjay Brown. Patrick Genau of McKean was named the Coach of the Year

   The DSBA All-State team should be released late this week.

   2018 BLUE HEN FLIGHT A BOYS BASKETBALL FIRST TEAM

  • Nah’Shon Hyland – St. Georges, jr.
  • Jordan Harding – William Penn, sr.
  • Darien Spurlock – Delcastle, sr.
  • Kamal Yellowdy – Appoquinimnk, so.
  • Gerrad Wall – William Penn, sr.

2018 BLUE HEN FLIGHT A BOYS BASKETBALL SECOND TEAM

  • Joey Hodges – Newark, jr.
  • Michael McCants – St. Georges, jr.
  • Damon Hancock – Newark, so.
  • Ese Efekodo – Appoquinimink, so.
  • Matthew Nodigwe – Concord, sr.
  • Corey Doran – Hodgson, sr.

2018 BLUE HEN FLIGHT A BOYS BASKETBALL HONORABLE MENTION

  • Kenny Edelin – Middletown, sr.
  • Kamren Sutton – Middletown, jr.
  • Terin Cochran – William Penn, sr.
  • Donald Burton – Newark, so.
  • Buck Bowling – William Penn, jr.
  • Paris Hickman – Concord, sr.
  • Nick Margis – Appoquinimink, sr.

 2018 BLUE HEN FLIGHT B BOYS BASKETBALL FIRST TEAM

  • LaMar Woody – Howard, sr.
  • Fah’Mir Ali – Mount Pleasant, jr.
  • Mark Bradshaw – Glasgow, jr.
  • Doug Sneh – Mount Pleasant, sr.
  • Shawn Bowman – Howard, sr.
  • Nisir Comeger – A.I. duPont, sr.

2018 BLUE HEN FLIGHT B BOYS BASKETBALL SECOND TEAM

  • Devin McDowell – Glasgow, sr.
  • Jacob Hunt – Brandywine, sr.
  • Jaimhy Evans – Glasgow, jr.
  • Jyair Fields – McKean, sr.
  • Jakiesh Demby – Christiana, so.

2018 BLUE HEN FLIGHT B BOYS BASKETBALL HONORABLE MENTION

  • Zyair Jenkins-Johnson – Mount Pleasant, so.
  • Fahmee Flowers – Howard, sr.
  • Kareem Ewell, Dickinson, fr.
  • Yshad Butcher, Mount Pleasant, jr.
  • Claude Carter, Delcastle, sr.
  • Jason Tribbett, Howard, sr.
  • Jamir Dantley, A.I. duPont, jr.
  • Jamere Crawford, Brandywine, jr.

2018 BLUE HEN FLIGHT A GIRLS BASKETBALL FIRST TEAM

  • Zhane’ Snow – Concord, sr.
  • Kayla Braxton-Young – Hodgson, jr.
  • Sha’Nia Davis – Appoquinimink, so.
  • Janaiah Perkins-Jackson – Hodgson, jr.
  • Amber Washington – St. Georges, jr.

2018 BLUE HEN FLIGHT A GIRLS BASKETBALL SECOND TEAM

  • Daquira Lancaster – Delcastle, jr.
  • Ashley Campbell, Appoquinimink, so.
  • Trinity Brittingham, St. Georges, jr.
  • Aiyanna Lee-Williams, Middletown, jr.
  • Shawnae Sykes, William Penn, sr.

2018 BLUE HEN FLIGHT A GIRLS  BASKETBALL THIRD TEAM

  • Ayanna Holt – Newark, sr.
  • Micah Yarbray, William Penn, jr.
  • Aliyah Green, Delcastle, sr.
  • Dajaron Burton, Middletown, jr.
  • Imani Henry-Butler, Hodgson, sr.
  • Carli Marsilli, Concord, so.
  • Aniyah Williams, St. Georges, so.
  • Tahirah Redding, Appoquinimink, jr.

2018 BLUE HEN FLIGHT B GIRLS BASKETBALL FIRST TEAM

  • Lynnjay Brown – Dickinson – sr.
  • Ronnasia Blatch-Huggins – Howard – jr.
  • Kayla Rouse – Howard – sr.
  • Zaria Newson – Mount Pleasant – sr.
  • Na’leigha Wright – Howard, jr.

2018 BLUE HEN FLIGHT B GIRLS BASKETBALL SECOND TEAM

  • Gar’nesha Jonson – McKean, so.
  • Jaymail Hollis – Howard – jr.
  • Tah’Jae Rogers – Dickinson, sr.
  • Grace Ruoff – Brandywine – sr.
  • Brennah Scott – Mount Pleasant – fr.

2018 BLUE HEN FLIGHT B GIRLS  BASKETBALL THIRD TEAM

  • Coryn Williams – McKean, jr.
  • Cierra Brown – Christiana, jr.
  • Jordan Perkins – Brandywine, jr.
  • Tamera Williams – Dickinson, fr.
  • Kara Kasnic – A.I. duPont, sr.
  • Kuku Smith – Glasgow, sr.
  • Khalia Hart – McKean, so.
  • Kierra McGill – A.I. duPont, jr.

Scoreboard



Twitter Feed

Delaware Sports Zone
Delaware Sports Zone

Our Sponsors