Delaware Sports Zone

(Updated: May 22, 2017)

BASEBALL

1) Conrad (16-1, 1) 

2) Caravel (13-4, 2)  

3) Appoquinimink (15-3, 3) 

4) St. Mark’s (11-6, 4) 

5) Salesianum (12-6, 5) 

6) Cape Henlopen (12-6, X)

7) Middletown (14-4, 6)

8) Newark Charter (12-6, 7)

9) Dover (13-5, 8)

10) Milford (12-5, X)

DROPPED OUT:  Delmar (13-5, 9), Polytech (11-6, 10)

ON THE RADAR:  Delmar (13-5), Milford (12-5), Polytech (11-6), Saint Elizabeth (11-6) , Smyrna (10-8)

Think baseball is easy to rank?  ALL 10 ranked teams lost at least once last week, with three teams losing twice… Cape’s wins over Appo and St. Mark’s reintroduces them to the rankings, and in a very high position… Easily put, there are teams beyond these 15 who could win a game in the state tournament and it wouldn’t be a shock… Congrats to St. Georges for handing Conrad their first loss, they might be on the top of that list.

GAMES TO WATCH:  First/Second Round (Saturday) – Brackets scheduled to come out on Wednesday, and with the poor weather this week, there may not be any more regular season action left.  What double-digit’s ace will step up and knock a hopeful champion out?

SOFTBALL

1) Lake Forest (16-2, 1)

2) Smyrna (15-3, 4)  

3) Sussex Tech (15-3, 2) 

4) Sussex Central (14-4, 5)

5) Delmar (14-4, 3)  

6) Indian River (13-5, 6) 

7) Milford (14-4, 7)

8) Appoquinimink (15-3, 9) 

9) Red Lion (14-4, 10) 

10) DMA (13-5, X)

DROPPED OUT:  Newark Charter (13-4, X)

ON THE RADAR: Caravel (10-8), Delmarva Christian (13-3), Newark Charter (13-4), Padua (13-5), St. Georges (15-3)

There figured to be a big surprise with the softball bracket, and it was 10-8 Caravel being the top seed… They easily have the toughest schedule in the state, but went 5-6 against in-state competition (2-6 against the current Top 10), are they good enough to make a run?  Sure, but so are another 11, or so, teams… That said, they will enter the tournament unranked in our Top 10.

GAME TO WATCH:  Red Lion at Indian River (Tuesday, 4pm) – Could have easily gone with DMA-Padua, Smyrna-Milford, or Central-Delmar in this spot.  There will be at least four very good teams not even making the quarterfinals.

BOYS LACROSSE

1) Salesianum (11-3, 1)

2) Appoquinimink (14-1, 2)

3) Friends (15-0, 3)

4) Cape Henlopen (11-4, 4) 

5) Archmere (10-4, 5)

DROPPED OUT: NONE

Friends completed their perfect regular season with a stirring comeback on a blistering, hot day against Cape Henlopen, in what could be a semifinal preview, if the Vikings can get past Archmere again… Appoquinimink and Salesianum are on the other side of the bracket, in what could be the most-anticipated match-up of the year.

GIRLS LACROSSE – FROZEN UNTIL AFTER TOURNAMENT

1) Cape Henlopen (13-2, 1)

2) Archmere (14-1, 2)

3) Ursuline (12-2, 3) 

4) Saint Mark’s (13-2, 4)

5) Caravel (12-3, 5)

DROPPED OUT: NONE

GIRLS SOCCER

Division I

1) Padua (12-2-1, 1)

2) Middletown (14-1, 2)

3) Appoquinimink (11-4, 3) 

4) Charter of Wilmington (11-4, 4) 

5) Caesar Rodney (11-3, 5) 

DROPPED OUT: None

No changes going into this tournament.  Charter and Appoquinimink will meet again, in a rematch of Appo’s 2-1 overtime win earlier this month, winner likely gets a chance at Flight A winner Middletown…. Padua should be strong in the bottom bracket.

Division II

1) Indian River (14-1, 1) 

2) Caravel (12-3, 2)

3) Newark Charter (13-0-2, 3) 

4) Ursuline (11-4, X)

5) Delmar (10-4, X)

DROPPED OUT: Tower Hill (11-2-1), DMA (9-5-1)

Ursuline’s win over Tower Hill, and Delmar’s victory over St. Elizabeth, after they beat DMA, boost them into the Top 5… Those two teams will meet in what should be an interesting second-round game… Indian River (Tower) and Newark Charter (DMA) have some work to do before a potential semifinal battle.

GOLF

1) Tower Hill (16-1, 1) 

2) Archmere (12-2-1, 2) 

3) Salesianum (9-6, X)

3) Charter of Wilmington (11-2-1, 3) 

4) Appoquinimink (13-3-1, 4) 

5) Caesar Rodney (17-2, 5) 

DROPPED OUT:  None

Last week’s top 4 all lost, with two teams losing to Salesianum… Every team in the state has tasted defeat at least once, now.

BOYS VOLLEYBALL

1) Salesianum (17-0, 1)

2) Conrad (10-2, 2)

3) Charter of Wilmington (6-3, 3) 

4) A.I. duPont (8-5, 4)

5) Brandywine (4-9, 5)

DROPPED OUT: NONE

The top four teams are playing in the semifinals, and Salesianum and Conrad are on opposite sides of the bracket.

BOYS TENNIS

1) Caesar Rodney (15-0, 1)

2) Tower Hill (14-1, 2)

3) Charter of Wilmington (12-1, 3)

4) Smyrna (13-2, 4)

5) Salesianum (12-2, 5)

DROPPED OUT: NONE

GIRLS TENNIS

1) Caesar Rodney (15-0, 1)

2) Archmere (14-0, 2)

3) Charter of Wilmington (12-1, 3)

4) Dover (13-2, 4)

5) Tower Hill (12-2, 5)

DROPPED OUT: NONE

BOYS TRACK & FIELD

Division I

1) Dover  (3)

2) Salesianum (1)

3) Caesar Rodney (X)

4) A.I. duPont  (4)

5) Mount Pleasant  (5)

DROPPED OUT: Polytech (2)

Division II

1) St. Georges (2)

2) Howard (5)

3) Lake Forest (3)

4) Tatnall (1)

5) Caravel (4)

DROPPED OUT: None

GIRLS TRACK & FIELD

Division I

1) Padua (1)

2) Smyrna (2)

3) Caesar Rodney (4)

4) Middletown (5)

5) Appoquinimink (X)

DROPPED OUT: Polytech (3)

Division II

1) Tatnall (1)

2) Lake Forest (4)

3) St. Georges (3)

4) Hodgson (5)

5) Ursuline (2)

Dropped Out: NONE

Most Viewed

Scoreboard



Twitter Feed

Delaware Sports Zone
Delaware Sports Zone

Our Sponsors